كد مطلب: 20759 26 دی 1397 ساعت 21:57

رییس‌جمهور در نشست مشترک هیات‌ وزیران با استانداران ؛

پرتاب ماهواره پیام در مجموع دستاوردهای بسیار خوبی داشت

تلنا: رییس‌جمهور در واکنش به در مدار قرار نگرفتن ماهواره پیام تاکید کرد که این اتفاق ناکامی و یا شکست محسوب نمی‌شود.

 

به گزارش تلنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی امروز در نشست مشترک هیات‌وزیران با استانداران سراسر کشور با اشاره به پرتاب ماهواره پیام که اولین ماهواره عملیاتی کشور بود، گفت: در این پرتاب موفقیت‌های خوبی داشتیم و البته ناکامی‌هایی جزئی هم به وجود آمد؛ اما درمجموع دستاورد مثبت و بسیار خوبی بود.

 

وی افزود: هم در زمینه پرتاب‌کننده و هم در زمینه ساخت ماهواره به موفقیت‌های بالایی دست پیدا کردیم و این بدان معنا است که ایران امروز در این مسیر قرارگرفته و اشکالات جزئی که وجود دارد، ظرف چند ماه آینده برطرف خواهد شد.

 

رییس‌جمهور ادامه داد: مردم بدانند که کشور ما در این فناوری موفق بوده و توانستیم وارد فضا شویم و این برای کشاورزی، محیط‌زیست، کسب اطلاعات موردنظر و حفظ جنگل‌ها و مراتع بسیار حائز اهمیت بوده و آن را دنبال خواهیم کرد.

 

ماهواره ایرانی پیام امیرکبیر که توسط متخصصان داخلی طراحی و ساخته‌شده بود بامداد روز سه‌شنبه توسط ماهواره‌بر داخلی به فضا پرتاب شد و قرار بود برمدار 500 کیلومتری زمین قرار گیرد که به دلیل نداشتن سرعت کافی از مأموریت محوله بازماند.

 

ماهواره پیام پس از تأسیس سازمان فضایی ایران یکی از پروژه‌هایی بود که به سه دانشگاه صنعتی ایران ارائه شد و از سری میکرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی سازمان است.

 

این ماهواره با مشارکت چهار دانشکده مهندسی هوافضا، برق کامپیوتر و مکانیک و 16 نفر از استادان دانشکده‌های دانشگاه امیرکبیر ساخته‌شده و علاوه بر آن، بخش عمده فعالیت بر عهده دانشجویان ارشد و دکتری بوده است.

 

پرتابگر ایرانی سیمرغ برای پرتاب ماهواره در نظر گرفته‌شده بود؛ طراحی این ماهواره از سال 84 آغاز شد. این ماهواره با وزن 100 کیلوگرم از سری میکرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی بود که به‌منظور انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شد. ارتفاع مداری طراحی‌شده برای ماهواره پیام امیرکبیر 500 کیلومتر و با شیب مداری 55 درجه و تصاویری با دقت 45 متر ارسال می‌کرد و پیش‌بینی اولیه حاکی از این بود که حدود سه سال در مدار زمین باقی خواهد ماند. پیام سه مأموریت تصویربرداری، ذخیره و ارسال داده‌ها را بر عهده داشت.

 

بررسی پوشش گیاهی، بهبود پایش گردوغبار، حریق و اراضی کشاورزی، در کنار ذخیره و ارسال داده و نیز اندازه‌گیری تشعشعات فضایی باهدف بررسی اثر پرتوهای کیهانی بر عملکرد ماهواره، ازجمله مأموریت‌هایی بود که ماهواره پیام برای انجام آن‌ها طراحی و ساخته‌شده بود. ماهواره پیام مأموریت مخابراتی هم داشت که باید یک پیام را ذخیره و به زمین مخابره می‌کرد. چهار دوربین روی این ماهواره نصب‌شده بود که عملیات عکس‌برداری از زمین را انجام دهد.

 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: