كد مطلب: 13117 30 خرداد 1391 ساعت 11:44

دولت باید واکنش نشان دهد

نقض حریم‌خصوصی با نرم‌افزارهای مکان‌یاب

تلنا:به تازگی در کافه بازار نرم‌افزارهای آندرویید به آدرس‌ http://cafebazaar.ir/app/Tel.Yab.demo/?l=fa،نرم افزاری برای تلفن‌های همراه تعریف شده که با نصب آن برروی موبایل به محض برقراری تماس با یک شماره تلفن ثابت، دسترسی به اطلاعات محلی (موقیت جغرافیایی) برای تماس گیرنده به راحتی امکانپذیرمی‌شود.

 

تلنا:به‌تازگی در کافه بازار نرم‌افزارهای آندرویید به آدرس http://cafebazaar.ir/app/Tel.Yab.demo/?l=fa،نرم افزاری برای تلفن های همراه تعریف شده که با نصب آن برروی موبایل به محض برقراری تماس با یک شماره تلفن ثابت، دسترسی به اطلاعات محلی (موقیت جغرافیایی) برای تماس گیرنده به راحتی امکانپذیرمی‌شود.
به گزارش خبرنگار تلنا، اگرچه این فناوری برای مکان‌یابی درهنگام سفر و یا رانندگی و… امکانات بسیار با ارزشی برای شهروندان به حساب می آید اما به نوعی نقض حریم خصوصی است چرا که با دانلود کردن رایگان این نرم افزار و برقرای تنها یک تماس تلفنی می توان به ریزترین اطلاعات مکانی یک مشترک دسترسی پیدا کرد.
برای نقض حریم خصوصی لازم نیست که کسی مستقیما خارج از قوانین و مقررات وارد حریم خصوصی دیگران شده و برای آنها ایجاد مزاحمت و یا عدم امنیت کند.همین که موقعیت مکانی یک فرد تنها با یک تماس تلفنی از طریق یک نرم افزار در اختیار شخصی دیگر قرار می گیرد یکی از جنبه‌های صریح نقض حریم شهروندان است که اخیرا نگرانی بسیاری از مردم دنیا را نسبت به این موضوع برانگیخته است.
در این میان سوالی که مطرح است اینکه این بانک اطلاعاتی را چه کسی و با چه قیمتی دراختیار برنامه نویسان قرار می دهند؟ اینکه موقعیت مکانی شما و یا شماره‌های تلفن همراه شما، توسط یک برنامه نویس قابل دسترسی است، خود نمود عینی نقض حریم خصوصی شهروندان است؛چرا که علاوه بر شناسایی هویت فرد وارد شده به فضای مجازی با استفاده از سیستم موقعیت‌یاب جهانی، GPS ، موقعیت مکانی فرد نیز مشخص شده و دیگر امنیت معنایی ندارد و اینجاست که دولت باید نسبت به نقض حریم شخصی واکنش نشان دهد.

 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: